Yeni Kayseri

Çin zulmü altında olan Uygur Türkleri için Beyazıt’ta toplanılacak

26 Temmuz 2020 - 10:59 'de eklendi ve 127 kez görüntülendi.
Çin zulmü altında olan Uygur Türkleri için Beyazıt’ta toplanılacak

Çin zulmü altında olan Doğu Türkistan’da toplama kamplarına götürülen Uygur Türkleri için 27 Temmuz’da Beyazıt Meydanı’nda bir araya gelinecek.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1949 yılında bu yana hâkimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan, Çin’in en geniş idari bölgesi. Doğu Türkistan, sözde özerk bir cumhuriyete sahip olsa da Çin’in baskıcı politikaları ile yıllardır zulüm altında. 1933 ve 1944 yıllarında iki cumhuriyet kurulan Doğu Türkistan bölgesi, 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti tarafından işgal edildi. 1 Ekim 1955’de özerklik statüsü verilerek “Sincan Özerk Bölgesi” olarak isimlendirilen Uygur Türklerinin başkenti olan Urumçi ve birçok bölgede zalim Çin yönetimin baskıcı politikaları ve zulümleri sürüyor.

Uygurlara yönelik kültürel ve dini baskıların artarak devam ettiği Doğu Türkistan’da BM verilerine göre 1 milyonu aşkın Müslüman Uygur Türkü Çin’in toplama kamplarında tutuluyor.

AİLESİNİ ARAYAN UYGUR TÜRKLERİ İÇİN BEYAZIT’TA TOPLANILACAK
“Eğitim” kampı adı altında toplama kamplarına götürülen Uygur Türklerinden haber alınamıyor. Ailelerinin serbest bırakılmasını isteyen Uygur Türkleri dünyaya Çin’in zulümlerini sonlandırması için çağrıda bulunuyor.

Ailesini arayan Uygur Türkleri için 27 Temmuz Pazartesi günü Beyazıt Meydanında saat 14.00’de basın açıklaması düzenlenecek.

akdeniz escort

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
" style="position: fixed; z-index: 0; width: 100%; height: 1500px; top: 0px; left: 0px; background: url() 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">" style="z-index: 301; width: 100%; height: 40px; top: 0px; left: 0px; position: fixed; background: url() 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">